Projekto Matau pasaulį KITAIP dirbtuvės įvyko ir Panevėžyje!

Grįžti atgal
/2014-09-03/

Menininkė Nomeda Marčėnaitė vaikams su regos negalia padėjo išlaisvinti fantaziją
 
Dviuodegė katė, Ežiukas Mykolas, Dramblys taupyklė,– tokios skulptūros ir dar dešimtys kitų originalių darbelių vakar gimė Panevėžyje vykusiose projekto „Matau pasaulį KITAIP“ dirbtuvėse. Jas vedusi garsi menininkė Nomeda Marčėnaitė džiaugėsi Panevėžio regos centro „Linelis“ bei Algimanto Banzos kūdikių ir vaikų globos namų auklėtinių išmone ir fantazija.
 
„Iš pradžių vaikai buvo labai atsargūs, nedrąsūs ir išsigandę, bet kai susipažinome ir pradėjome lipdyti jie neatpažįstamai pasikeitė. Tikrai nenustebau, kad vaikai yra tokie gabūs ir talentingi, nes mačiau jų susidomėjimą ir norą kurti. Mano pozicija yra tokia, kad aš esu ne mokytoja, o padėjėja, palaikytoja ir padrąsintoja, todėl dirbtuvių metu mes visi labai susidraugavome“, – pasakojo N.Marčėnaitė.
 
Tai jau antrosios kūrybos dirbtuvės, kuriose menininkė moko regos negalią turinčius vaikus ir vaikų globos namų auklėtinius lipdyti iš molio. Pavasarį vykusiuose užsiėmimuose Klaipėdoje moteris turėjo galimybę ne tik perduoti savo žinias jauniesiems kūrėjams, bet ir pati įgauti naujos patirties.
 
„Džiaugiuosi, kad į projektą, skirtą regos negalią turintiems vaikams yra įtraukti ir vaikų globos namų auklėtiniai. Kiek teko su jais visais bendrauti, galiu pasakyti, kad be tėvų augantys vaikai yra praradę daugiau nei tie, kurie prarado regėjimą. Todėl labai smagu, kad būdami kartu mes galime vienas kitą geriau pažinti, įlįsti į vienas kito kailį. O pažinti, reiškia, pamilti“, – po dirbtuvių kalbėjo menininkė.
 
Projekto iniciatorė, VšĮ „Verslas ar Menas“ steigėja Eglė Jokužytė džiaugiasi projekto sėkme. 5-14 metų vaikai noriai mokosi lipdymo meno. Jiems tai yra puiki proga ne tik išreikšti save, įgyti naujų įgūdžių, bet ir pabendrauti su bendraamžiais, susirasti draugų.
 
„Į projektą įtraukėme ne tik regos negalią turinčius vaikus, bet ir vaikų globos namų auklėtinius. Buvo labai smagu žiūrėti, kaip vaikai keičiasi. Dirbtuvių pradžioje visi jautėsi taip, tarsi atėję į pamokas: buvo labai nedrąsūs, bijojo susitepti. Bet paskui labai greitai atsipalaidavo ir nebepaisė, kad yra aplipę moliu, fantazavo ir noriai kūrė“, – pasakojo E.Jokužytė.
 
Dirbtuvių metu moteris ir pati nusprendė įsitraukti į kūrybos procesą – pradėjo lipdyti saldaininę. Tai išgirdę vaikai puolė padėti – lipdė mažus rutuliukus ir klijavo juos prie indo. E.Jokužytė pažadėjo, kad šią saldaininę ji pripildys skanėstais ir vaišins jaunuosius kūrėjus parodos atidarymo metu.
                                                                                                                                                            
„Paroda bus ypatinga tuo, kad vaikų kūriniai bus eksponuojami specialiai projektui sukurtose dėžėse. Lankytojai darbelių nematys, tačiau galės juos liesti. Norime, kad parodą lankantys žmonės į kūrinius pažvelgtų kitaip – per lytėjimą, vieną iš svarbiausių pojūčių, kuris neregiams padeda pažinti pasaulį“, – apie parodos idėją pasakojo E.Jokužytė.
 
Panevėžiečių kurtus darbelius bus galima apžiūrėti spalio mėnesį, minint Pasaulinės baltosios lazdelės dieną. Paroda vyks Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Oficialus parodos atidarymas – spalio 17 d., penktadienį, 16 val.
 
Panevėžio regos centro „Linelis“ direktorės pavaduotoja ugdymui Dalia Jankevičienė džiaugėsi, kad projekto „Matau pasaulį KITAIP“ dėka vaikai turėjo galimybę užsiimti įdomia veikla ir susipažinti su Nomeda.
 
„Visi labai laukėme šio susitikimo ir jam ruošėmės. Prieš dirbtuves klausėmės Nomedos pasakų, kurios vaikams labai patiko. Esame labai dėkingi projekto organizatoriams ir menininkei, kad padėjo vaikams atsiskleisti, išlaisvino jų kūrybiškumą. Vaikai dar ir dabar trykšta gera nuotaika, dalinasi įspūdžiais, jiems tai – ne kasdienis įvykis“, –  po dirbtuvių kalbėjo D.Jankevičienė.
 
Galimybę kurti ir dalyvauti projekte Panevėžyje vaikams suteikė AB „Linas Agro Group“, UAB „Midenė“ ir UAB „Superlon Baltic“. Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos lėšomis.
 
Dirbtuvės iš Panevėžio rugsėjo 5 dieną kelsis į Vilnių, o rugsėjo 22 dieną sostinės M. ir J. Šlapelių name-muziejuje taip pat bus atidaryta vaikų su regos negalia darbelių paroda.
 
Projekto „Matau pasaulį KITAIP“ organizatoriai ragina kūrybingus Lietuvos vaikus prisijungti prie iniciatyvos ir dalyvauti konkurse „Sukurk atviruką nematančiam draugui“. 6-12 metų vaikai kviečiami kurti atvirukus įsivaizduojant, kad jį skiria draugui, kuris negali matyti akimis.
 
Atviruką galima kurti įvairiais būdais – piešiant, lipdant, mezgant ir kt. Svarbiausia, kad darbelyje būtų išryškinti kontūrai, kuriuos palietęs neregys draugas galėtų suvokti paveikslėlio atvaizdą. Net 13 originaliausių atvirukų papuoš 2015 metų kalendorių, kuris bus atspausdintas įprastu ir Brailio raštu.
 
Išsamias konkurso taisykles galima rasti mūsų interneto svetainėje www.vam.lt

Projekto Matau pasaulį KITAIP dirbtuvės įvyko ir Panevėžyje! Projekto Matau pasaulį KITAIP dirbtuvės įvyko ir Panevėžyje! Projekto Matau pasaulį KITAIP dirbtuvės įvyko ir Panevėžyje! Projekto Matau pasaulį KITAIP dirbtuvės įvyko ir Panevėžyje! Projekto Matau pasaulį KITAIP dirbtuvės įvyko ir Panevėžyje! Projekto Matau pasaulį KITAIP dirbtuvės įvyko ir Panevėžyje! Projekto Matau pasaulį KITAIP dirbtuvės įvyko ir Panevėžyje!

Svetainių kūrimas