Baltosios lazdelės diena paskatino diskusijas apie neregių švietimą

Grįžti atgal
/2013-10-16/

Minint pasaulinę Baltosios lazdelės dieną Vilniuje atidaryta jaunimo su regos negalia kūrybos paroda „Atspėk emociją mano sukurtame kvape“. Parodoje pristatomi socialinio projekto „Kvapų pasaulis neregiams“ dalyvių sukurti darbai.
Daugiau nei pusmetį trukdęs neregių neformalaus ugdymo projektas naujų atradimų šaltiniu tapo tiek jo dalyviams, tiek organizatoriams.

Mokymus neregiams vedusi projekto partnerio „Kvapų namai“ specialistė Laimė Kiškūnė teigia nustebusi, kokią puikią atmintį kvapams turi tamsos pasaulyje gyvenantis jaunimas. „Projekto pradžioje citavau mokslininkų išvadas, kad žmonės su regos negalia neturi unikalesnės uoslės. Tačiau dirbdama su šiais jaunais žmonėmis galiu pasakyti, kad jie turi unikalią kvapų atmintį. Jie be vargo gali išvardinti visus kvapus iš eilės, kokia tvarka ir kiek lašų sumaišyti ir puikiai įsimena formules. Tokius gebėjimus turi tik labai retas matantysis“, – pasakojo L.Kiškūnė.

Projekto sumanytoja ir iniciatorė Eglė Jokužytė džiaugėsi, kad projekte dalyvavę neregiai turėjo galimybę ne tik atskleisti savo meninius gebėjimus, bet ir įgyti teorinių žinių, tačiau apgailestavo, kad kol kas tokie neregių lavinimo projektai įgyvendinami tik privačių verslo iniciatyvų dėka. „2013-ieji paskelbti Aklųjų švietimo metais. Norėtųsi, kad šis projektas taptų pretekstu diskusijai apie platesnį regos negalią turinčių žmonių ugdymą. Galbūt gilesnė pažintis su kvapais galėtų būti įtraukta į formalaus ugdymo programą? Juk regėjimo negalią turintys žmonės galėtų tapti aromaterapijos, parfumerijos specialistais, kvapų degustatoriais. Projektas įrodė, kad nematantys jaunuoliai šioje srityje turi unikalių gebėjimų“, - sakė E. Jokužytė.

Kvapus sukūrę neregiai dalyvavo loterijoje, o kelionė į Provansą, ištraukus burtus, atiteko Giedriui Plukiui. Vaikinas, sukūręs kvapą pavadinimu „Bella Vita“ pasakojo, kad šiuo aromatu norėjo išreikšti džiaugsmą. „Bella Vita išvertus iš italų kalbos reiškia „Gražus gyvenimas“. Tai – džiaugsmo kvapas. Jį galima susieti su pergalės džiaugsmu ir visais gražiais dalykais“, – pasakojo kvapo kūrėjas.

Neregių kūrybos paroda „Atspėk emociją mano sukurtame kvape“ veiks visą spalio mėnesį. Apžiūrėti menines kvepiančias kompozijas galima „Pirklių klubo“ atriume (Gedimino pr. 35), Vilniuje.

Šaltinis: http://kauno.diena.lt/

Baltosios lazdelės diena paskatino diskusijas apie neregių švietimą

Svetainių kūrimas