Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis

Grįžti atgal
/2014-09-23/

Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis
 
Matyti tik rankomis – toks iššūkis teko parodos „Matau pasaulį kitaip“ atidarymo svečiams. Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje Vilniuje buvo pristatyti vaikų su regos negalia ir vaikų namų auklėtinių darbeliai iš molio. Jie eksponuojami specialiose dėžėse, todėl skulptūrėles galima „apžiūrėti“ tik jas liečiant.
 
Šis parodos atidarymas – tai dalis unikalaus projekto, kurio tikslas yra 5-14 metų vaikams suteikti galimybę išreikšti save per kūrybą. Vilniaus, Klaipėdos ir Panevėžio vaikai su regos negalia, taip pat vaikų namų auklėtiniai dalyvavo dirbtuvėse, kuriose garsi menininkė Nomeda Marčėnaitė mokė juos lipdyti iš molio.
 
Moteris parodos atidarymo metu prisipažino, kad dalyvavimas projekte jai atvėrė akis ir pakeitė nuomonę apie žmogaus galimybes.
 
„Man teko susipažinti su vaikinuku, kuris pasakė, kad jam patinka programuoti. Aš paklausiau, ar jis kuria neregiams skirtas programas. Jo atsakymas buvo paprastas: „Aš kuriu visiems“. Tada net sutrikau, kad galėjau taip pagalvoti. Tai aišku, kad jis kuria visiems. Čia būtų tas pats, lyg manęs klaustų ar aš kuriu tik savo amžiaus moterims. Tai, kas ir kokie mes esame, neapibrėžia to, ką mes kuriame“, – parodos atidarymo metu kalbėjo N.Marčėnaitė.
 
Projekto „Matau pasaulį kitaip“ iniciatorė Eglė Jokužytė džiaugėsi pavykusia iniciatyva mokytis vieniems iš kitų ir atskleisti save per kūrybą.
 
„Šioje parodoje visi yra lygūs. Vaikų sukurtus darbelius reikia liesti rankomis, todėl kviečiu pasikliauti savo pojūčiais. Jeigu nesate tikri, ar atpažįstate, ką vaikai norėjo pavaizduoti, galite pasitikrinti – šalia yra darbelių pavadinimai, kurie užrašyti paprastuoju ir Brailio raštu“, – kaip apžiūrėti parodą patarė E.Jokužytė.
 
Labiausiai apžiūrėti skulptūrėles iš molio nekantravo jaunieji parodos lankytojai. Jie skubėjo įkišti rankutes į dėžes ir savo spėjimais pasidalinti vieni su kitais. Parodoje apsilankiusios žinomos moterys su dukromis dalinosi įspūdžiais, kurie darbeliai patiko labiausiai. Laidų vedėjos Vlados Musvydaitės Ulai didžiausią įspūdį paliko širdelės, o atlikėjos Elenos Puidokaitės Saulei – ežiukas su labai aštriais spygliukais.
 
„Vaikai yra vaikai ir nesvarbu, jie mato ar ne – jų fantazija yra beribė. Labai smagu, kad vyksta tokie projektai. Aš visada už tai, kad vaikai būtų kuo labiau įtraukiami į meninę, kūrybinę veiklą“, – kalbėjo E.Puidokaitė.
 
Parodoje apsilankiusi Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos vyresnioji specialistė Lina Puodžiūnienė pabrėžė, kad vaikams svarbus ne tik kūrybos procesas, bet ir ryšys su žmonėmis iš išorės.
 
„Ne paslaptis, kad vaikai su regos negalia ir vaikų globos namų auklėtiniai auga truputį izoliuotoje aplinkoje. Jie yra labiau atskirti nuo visuomenės ir gyvena savo pasauliuose. Todėl bet koks kontaktas su žmonėmis iš kitokios aplinkos juos labai džiugina. Kurdami, bendraudami jie atsipalaiduoja, atsiskleidžia ir išmoksta naujų dalykų“, – sakė L.Puodžiūnienė.
 
Pasak jos, vaikams su regos negalia lipdymas nėra naujiena. Įvairių kūrybinių užsiėmimų metu jie turi galimybę kurti liečiamuosius darbelius, o štai vieni iš projekto dalyvių, Vilniaus Antakalnio vaikų socialinės globos namų auklėtiniai, molį lietė pirmąjį kartą. Įstaigos direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Erika Strujeva pasakojo, kad vaikai dar ir dabar kalba apie tai, kaip buvo smagu lipdyti.
 
„Mūsų auklėtiniai dar ir dabar yra kupini emocijų, kurias patyrė dalyvaudami projekte. Molis jiems buvo naujiena, todėl lipdyti iš jo buvo didžiausia pramoga. Vaikai labai greitai susidraugavo, jie nekreipė dėmesio į negalią ar kitus socialinius dalykus, tiesiog visi kartu smagiai kūrė“, – pasakojo E.Strujeva.
 
Projekto „Matau pasaulį kitaip“ iniciatorė E. Jokužytė įsitikinusi, kad kiekvienam žmogui yra naudinga kartas nuo karto į pasaulį pažvelgti kitomis akimis. Tai yra vienas iš mokymosi ir tobulėjimo procesų.
 
„Matau pasaulį kitaip“ – ne paskutinis jos organizuojamas projektas, kurio tikslas – mažinti atskirtį tarp reginčiųjų ir neregių. E.Jokužytė kviečia kūrybingus Lietuvos vaikus prisijungti prie iniciatyvos „Sukurk atviruką nematančiam draugui“. 6-12 metų vaikai kviečiami kurti atviruką įsivaizduojant, kad jį skiria draugui, kuris negali matyti akimis.
 
Atviruką galima kurti įvairiais būdais – piešiant, lipdant, mezgant ir kt. Svarbiausia, kad darbelyje būtų išryškinti kontūrai, kuriuos palietęs neregys draugas galėtų suvokti paveikslėlio atvaizdą. Net 13 originaliausių atvirukų papuoš 2015 metų kalendorių, kuris bus atspausdintas įprastu ir Brailio raštu.
 
Tuos, kuriems trūksta įkvėpimo ir visus, kurie nori naujų potyrių E. Jokužytė kviečia apsilankyti parodoje „Matau pasaulį kitaip“. Vaikų su regos negalia ir vaikų globos namų auklėtinių darbai M. ir J. Šlapelių name-muziejuje bus eksponuojami iki rugsėjo 30 dienos.
 
Daugiau nei pusmetį trunkantis projektas spalio 17 d. baigsis parodos atidarymu Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje, kur panevėžiečiai galės paliesti vaikų kūrinius iki spalio 31 d.

Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis Parodos atidaryme menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti kitomis akimis

Svetainių kūrimas